زگیل مقعدی – سایت رسمی دکتر فخرالسادات انارکی

زگیل مقعدی

13 اسفند 1401

زگیل مقعدی ( کوندیلوما)

زگیل مقعدی (کوندیلوما) چیست؟

این بیماری که در پوست اطراف مقعدو داخل کانال مقعدی و نیز زیر پوست اطراف ناحیه ی تناسلی دیده میشود به صورت برجستگی های زگیل مانند که ابتدا با سایز کوچک و بعدا رشد کرده و بزرگ تر میشوند، قابل تشخیص است. این بیماری معمولا با درد همراه نیست اما در بعضی بیماران با خارش ، سوزش و خونریزی و خروج ترشح از مقعد یا احساس وجود توده در مقعد همراه است.

علت زگیل مقعدی چیست؟

این بیماری توسط ویروس( HPV ) ایجاد و با تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل میشود. این بیماری جزء بیماری های آمیزشی به حساب می آید.

آیا این زگیل حتما باید برداشته شود؟

بله. چون در غیر این صورت تعداد و اندازه ی آنها افزایش میابد و نیز ریسک ابتلا تبدیل شدن به سرطان دارد.

درمان های زگیل مقعدی:

اگر اندازه ی زگیل ها کوچک ، تعداد آنها کم و محدود به پوست اطراف مقعد باشد میتوان با دارو های موضعی آنها را درمان کرد. اما اگر تعداد زیاد و اندازه بزرگ داشته باشند بهترین روش درمان، جراحی است.

چه مدت بعد از جراحی میتوان به زندگی روزمره باز گشت؟

بستگی به آستانه درد بیمار دارد.بیمار بین 1تا چند روز بعد ازعمل میتواند به کار خود برگردد.

آیا با یک بار درمان، مشکل به کلی برطرف میشود؟

حدود 40 درصد بعد از یک بار درمان احتمال عود بیماری وجود دارد.چون ویروس زنده در بافت های به ظاهر سالم باقی میماند و ممکن است چند ماه بعد خود را به صورت زگیل جدید نشان دهد.گاهی اوقات به 2-3 بار درمان (دارویی یا جراحی) نیاز است.

درمان زگیل مقعدی معمولا چقدر طول میکشد؟

بیمار چندین ماه پس از برداشتن زگیل مقعدی، به طور متناوب باید توسط پزشک معالج ویزیت شود.

راه پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی چیست؟

چون این بیماری از طریق تماس جنسی با افراد آلوده ایجاد میشود بهترین راه پیشگیری ، پرهیز از تماس با افراد آلوده و پرخطر است. لازم به ذکر است که گاهی اوقات، برخی افراد حامل ویروس هستند اما در ظاهر علامتی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید